Categories: Genel

Server Yedekleme Stratejileri

Server Yedekleme Stratejileri
Server verilerini kurtarmak için uygulamada çok çeşitli yedekleme stratejileri vardır. Hack veya virüs bulaşması durumları için server yedeklemesi önemli bir meseledir.

Küçük büyük birçok şirket zaman zaman veritabanı kazaları yaşayabilmektedir. Bu sebeple doğru tipte yedekleme uygulaması server ve veritabanları için oldukça önemlidir. Doğru yedekleme stratejisi seçilmeden önce server ile ilgili bazı soruların cevaplarını bilmek önemlidir. En önemli konu maksimum aksaklık süresinin tolere edilebilecek kadar makul ölçekte olmasıdır. Bu duruma göre uygun stratejiyi uygulamak gerekir.

Server Yedekleme Stratejileri

Server’lar için uygun yedekleme uygulaması çok önemlidir. Öncelikli olarak krititk verinin güvenliğini sağlayacak metod kullanılmalıdır. Kazara çıkan aksilikler durumunda bekleme süresinin minimum olacağı kurtarma işlemi seçilmelidir. Server’lar için yedeklemenin çok çeşitli stratejileri vardır. Doğru strateji seçimi, şirketin çalışma biçimine ve yedeklemenin yapıldığı alana bağlı olarak değişir.

Full Sistem Yedekleme: Küçük işletme ve ev ağları için kullanılan yedekleme stratejilerinden birisidir. Server’daki tüm dosya ve klasörleri kurtarmak açısından yedekleme sistemleri içinde en güvenlisidir. Diğer deyişle tüm server’ın birebir kopyası oluşturulur. Çökme veya virüs saldırılarında server’ın tamamı herhangi veri kaybı olmadan kurtarılabilir. Full yedekleme ciddi ölçüde zaman gerektirdiğinden dolayı her zaman uygulanması makul olmayabilir. Veri miktarına bağlı olarak haftada bir veya ayda bir yapılır. Bu stratejinin bir dezavantajı yedekleme depolamasının çalınması veya ya da kötü amaçlı çalışanlar ya da rakipler tarafından erişilerek tehdit yaratabilmesidir.

Artımlı Yedekleme: Büyük ağlar ile birlikte ev ağları için de kullanılabilen bir yedekleme stratejisidir. Bu yedekleme türü daha hızlıdır. İsminin gerektirdiği gibi bu stratejide bir önceki yedeklemeden sonraki sadece değişime uğramış veri yedeklenir. Bu sebeple bu yedekleme için gereken zaman full sistem yedeklemesine nazaran çok daha kısadır. “Arşiv bit” özelliği olan yedekleme yazılımları değişen dosyanın eski ve yeni haliyle kopyalanmasına engel olur. Artımlı yedeklemede değişen veri için “arşiv bit” ayarı değişerek iki defa kopyalanması engellenir.

Diferansiyel Yedekleme: Diferansiyel yedekleme sisteminde bir önceki full yedeklemeden sonraki değişime uğramış dosyalar yedeklenir. Diferansiyel yedeklemenin dezavantajı “arşiv bit” ayarı olmamasıdır. Bu yüzden değişen veriler iki defa kopyalanarak hafıza israfı oluşur.

Yapay Full Yedekleme: Uygulanan bu yedekleme stratejisiyle önceki full ve artımlı/diferansiyel yedeklemedeki bilgileri saklayan bir yazılım, önceki yedeklemedeki farkı tespit ederek full yedekleme yapar. Bu yedekleme stratejisinin avantajı yedekleme yaparken server işlevini askıya almaz.

admin

Recent Posts

EVDEN UZAKTAN ÇALIŞMA SANAL ÖZEL AĞ

Uzaktan çalışma Evden Çalışma daki en önemli unsur güvenliktir.

1 ay ago

Mikro Yazılım

Türkiye ve birçok ülkede kullanılan ve yüz binlerce firmanın güvenerek kullandığı Mikro yazılımı. 30 yıla…

3 sene ago

Esenler Bilgisayar Network Servisi

Bilgiturk Esenler bölgesine 2003 yılından beri Bilgisayar Network altyapı Hizmetleri vermektedir. Esenler Bilgisayar Servisi   Tel:0212…

4 sene ago

Mahmutbey Bilgisayar Servisi

Bilgitürk Mahmutbey bölgesine 2003 yılından beri Bilgisayar Network altyapı Hizmetleri vermektedir. Mahmutbey Bilgisyar Network altyapı Hizmetleri Tel:0212 671…

4 sene ago

İkitelli Bilgisayar Network Altyapı Hizmeti 0212 671 99 33

Bilgitürk İkitelli bölgesine 2003 yılından beri Bilgisayar Network altyapı Hizmetleri vermektedir. İkitelli Bilgisyar Network altyapı Hizmetleri…

5 sene ago